Pogotowie pogrzebowe

790 50 50 30

Bezgotówkowe rozliczanie pogrzebów

W Domu Pogrzebowym Caelum dysponujemy własnym krematorium, a także kaplicą i salą pożegnań. Dzięki temu możemy zorganizować dla Państwa pełną ceremonię pożegnania bliskiej osoby przed kremacją – zapewniamy przy tym dowolność wybrania terminu w dniu i godzinie, które są dla Państwa najbardziej dogodne. Istnieje także możliwość wykonania kremacji oraz ceremonii pogrzebowej tego samego dnia.

 

Naszym klientom zapewniamy odpowiednią obsługę, wyrażając także nasz szacunek dla osoby zmarłej, dlatego też postaramy się, aby w tych trudnych chwilach po jej stracie, móc zapewnić Państwu obsługę na najwyższym poziomie.

 

Przygotowaliśmy dla Państwa miejsca parkingowe przed naszym Domem Pogrzebowym. W pobliżu można także wypocząć na świeżym powietrzu, wyciszyć się i przygotować do ceremonii pożegnania oraz kremacji. Gdy pogoda na to nie pozwoli, wówczas mogą Państwo zatrzymać się w naszej sali recepcyjnej, gdzie także oferujemy kawę i herbatę. Nasi pracownicy są zawsze do Państwa dyspozycji i pomogą w przygotowaniu się do ceremonii, a także dodatkowo odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

 

O wyznaczonej godzinie zaprosimy Państwa do kaplicy, gdzie będą mogli Państwo pożegnać się z bliską osobą po raz ostatni w kameralnej atmosferze. Jesteśmy w stanie udostępnić kaplicę na dowolny czas zgodnie z Państwa życzeniami. Również istnieje możliwość skorzystania z opieki osoby duchownej – przygotowaliśmy dla niej odpowiednie miejsce do odprawienia Żałobnej Mszy Świętej. W przypadku, gdy decydują się Państwo na ceremonię świecką, wówczas może uczestniczyć w niej polecany przez nas mistrz ceremonii.

 

Nasza kaplica zawiera wygodne wyposażenie dla żałobników oraz nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy – istnieje możliwość odtwarzania muzyki z przekazanych nam płyt. Na życzenie możemy też zapewnić obsługę organisty podczas Żałobnej Mszy Świętej.

 

Po zakończeniu ceremonii ostatniego pożegnania w kaplicy naszego Domu Pogrzebowego, najbliżsi mogą udać się do osobnej sali, gdzie mogą Państwo zobaczyć moment wprowadzania trumny do pieca kremacyjnego.

 

Urna z prochami osoby zmarłej może być dostarczoną w miejsce wskazane przez Państwa lub też do momentu ceremonii pogrzebowej może być ona przechowana u nas. W naszym Domu Pogrzebowym mogą Państwo również zakupić urny pogrzebowe – dostępne są one w szerokim wyborze, a nasi pracownicy zawsze służą pomocą w doborze.

 

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań związanych z naszymi usługami, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Nasi pracownicy odpowiedzą na nie wyczerpująco.

 

Kremacja ciała dziś

W Polsce z roku na rok przybywa osób zainteresowanych kremacją – takich, które decydują się na jej przeprowadzenie dla swoich najbliższych, a także takich, które chciałyby, aby była ona zastosowana w przypadku ich śmierci.

 

Kremacja ma wiele zalet – jedną z nich jest oszczędność miejsca. Przestrzeń na cmentarzach nie jest nieograniczona, a coraz mniej z nich dysponuje odpowiednim miejscem do pochówku głębinowego czy też pochówku rodzinnego. Dlatego też wtedy, gdy chcą Państwo, aby najbliżsi sobie członkowie rodziny zostali pochowani w jednej mogile, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie urnowego gronu rodzinnego. Istnieje też możliwość wykupienia nisz w kolumbarium – powstaje ich coraz więcej. Dodatkowo także decyzja o kremacji podejmowana jest często ze względów ekologicznych czy też kosztowych – jest ona tańszym rozwiązaniem od tradycyjnego pochówku z użyciem trumny.

 

Przygotowanie osoby zmarłej do kremacji przebiega podobnie jak w przypadku pochówku w trumnie. Różnice dotyczyć mogą ubioru osoby zmarłej – zamiast eleganckiego ubioru na ostatnie pożegnanie można wybrać całun. Trumny kremacyjne stosowane w kremacjach najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, kartonu lub z wikliny. Nie posiadają one uchwytów i nie są malowane i lakierowane. W trumnach nie można umieszczać urządzeń, które mogłyby spowodować zakłócenia pracy krematorium, na przykład telefonów komórkowych. W przypadku, gdy osoba zmarła posiadała wszczepiony rozrusznik serca, także musi być on usunięty.

 

Cały proces kremacji trwa około 2,5 godziny. Przeprowadzany jest on w temperaturze rzędu 900-1200 stopni Celsjusza. Po wykonaniu kremacji prochy są schładzane, a następnie dodatkowo rozdrabniane i umieszczane w urnie.

 

Kremacja a religie

Tradycja spopielania ciał osób zmarłych ginie w mrokach dziejów. Była znana ona już w epoce neolitycznej, gdzie ciała spopielano na stosach, a prochy umieszczano w urnach z gliny.

 

Obecnie kremacja ciała jest różnorako postrzegana prze różne religie. Przez długi czas nie była ona dopuszczana przez chrześcijan. Kościół Protestancki dopuścił jej możliwość w XIX wieku, natomiast Kościół Katolicki dopiero w 1963 roku wyraził oświadczenie, że kremacja jest zgodna z wiarą rzymskokatolicką. Od tego czasu kremacja w Polsce jest wybierana coraz częściej.

 

Przeciwnikami kremacji są z kolei wyznawcy Kościoła Prawosławnego oraz Mormoni. Również Muzułmanie nie pozawalają na spopielanie ciał osób zmarłych. Z kolei w Hinduizmie i Buddyzmie kremacja postrzegana jest pozytywnie jako proces pozwalający duszy na oderwanie się od ciała.